To miał być tylko ogródek...

Arboretum Trojanów to prywatna kolekcja botaniczna położona w pięknym krajobrazowo terenie. Na powierzchni około 11 ha rośnie ponad 400 odmian traw ozdobnych, ponad 400 kolorowych liliowców, irysów, marcinków, 150 odmian funkii, 3000 różnych bylin i wiele, wiele innych roślin.

Ogród powstał w 1998 roku, w miejscowości Trojanów w gminie Opatówek, w dolinie rzeki Trojanówki. Pierwotnie była to prywatna kolekcję botaniczna, która wkrótce otrzymała nazwę Arboretum Trojanów.  Całość tworzą dwa sąsiadujące ogrody o dużej różnicy poziomów. Jeden położony nad rzeką i dwoma stawami z kolekcją roślin cienio i wilgociolubnych, drugi – na wysokiej skarpie z kolekcją drzew, krzewów, traw ozdobnych, wysokich bylin kwitnących i ozdobnych, ziół i roślin kulinarnych. Jest to piękny pomorenowy teren zróżnicowany co do wysokości, gleby i stanowisk. Ta różnica zauważalna jest np. w klasach bonitacyjnych. Mamy tutaj zarówno piaski, jak i gliny, miejsca bardzo nasłonecznione i cieniste, suche i wilgotne. W ogrodzie widoczne są zarówno otwarte przestrzenie, jak i gęstwiny drzew i krzewów. 

Maja w ogrodzie

Do roku 2013 nasz ogród miał charakter prywatnej hobbystycznej kolekcji botanicznej, która dopiero nabierała charakteru, którym dzisiaj może się szczycić. Właśnie w 2013 roku pierwszy raz odwiedziła nas Pani Maja Popielarska z ekipą popularnego programu”Maja w ogrodzie”. Po tej udanej współpracy wracali do nas jeszcze kilka razy, co zaowocowało łącznie trzema odcinkami i licznymi przebitkami gościnnymi.

Od producentki programu Pani Ani Słomczyńskiej otrzymaliśmy płytę z nagraniem 700 odcinka Mai w ogrodzie: „To nasze wspomnienie dotyczące jubileuszu 15 lat programu.
Państwa ogród był wyjątkowy, dlatego wybraliśmy go spośród 700 innych ogrodów i jego fragment umieściliśmy w naszym ogrodowym pamiętniku. Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy Anna Słomczyńska, producent Programu”.

Odcinek 471 -Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum – Dostępny na platformie player.

Odcinek 521 – W łanach szumiących traw – Dostępny na platformie player.

Odcinek 598 – Letnia wizyta w Arboretum Trojanów – Dostępny na platformie player.

Współpraca z Arboretum Wojsławice

W latach 2013 do 2018 byliśmy częstym gościem w Arboretum Wojsławice. Zostaliśmy zaproszeni do poprowadzenia wykładu na temat traw ozdobnych i bylin. Przypadła nam również rola przewodnika na spacerach oprowadzających po Arboretum, gdzie mogliśmy podzielić się uwagami o praktycznych aspektach upraw w ogrodzie.

W 2015 r.  w głównym budynku Arboretum Wojsławice miała miejsce wystawa fotografii wykonanych w Arboretum Trojanów. Głównym punktem programu były zdjęcia, których autorem jest Magda Wasiczek (dwukrotna zwyciężczynia konkursu międzynarodowego International Garden Photographer 8 2015 oraz Zwycięzca IGPOTY 5 2012), ale i zdjęcia wykonane przez nas cieszyły się zainteresowaniem.

W tym samym roku na zaproszenie dyrekcji Arboremum Wojcławice posadziliśmy swój klomb „Rabata romantyczna”.

Pierwsze publikacje

2014 r. ukazał się nasz artykuł o trawach ozdobnych w czasopiśmie Zieleń to życie „Trawy ozdobne. Falujące pejzaże”. W sierpniowym numerze ZIELEŃ TO ŻYCIE: – Związek Szkółkarzy Polskich (zszp.pl)

Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju

Również w  2015 r. ukazał się artykuł na hiszpańskim blogu o najpiękniejszych ogrodach świata La Tabla pod tytułem „Arboretum Trojanów. Nikt nie jest prorokiem w swojej ziemi” (tłum. z hiszpańskiego) 

„Marzena Bąkowska jest prawniczką, ale jej wieloletnie doświadczenie na czele tego ogrodu botanicznego dało jej prestiż, który daje możliwość rozpoczęcia projektowania innych ogrodów, w tym przypadku dla własnych klientów. Jeśli chodzi o rośliny, mówi, że ma ogromną nadwyżkę i są dostępne dla ogrodników i firm ogrodniczych, które chcą nabyć sadzonki w samym ogrodzie.
Kiedy zaczęła go kształtować ( ogród), było jasne, że model francuski lub włoski nie może być kopiowany, ze względu na inny klimat. Jego kryteria i czas zaowocowały tym spektakularnym ogrodem botanicznym, który, nie jest wystarczająco rozpoznawalny w Polsce (…). Oczywiste jest, że przysłowie „nikt nie jest prorokiem na swojej ziemi” mówi we wszystkich językach.” (tłum. z hiszpańskiego) 

Link do całego artykułu

Festiwal ogrodowych inspiracji

W 2016 r. prowadziliśmy wykłady we Warszawie w Centralnej Bibliotece Rolniczej w ramach konferencji: ”Trendy i nowoczesne technologie w ogrodach i terenach zieleni” pod honorowym patronatem  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela. Konferencja towarzyszyła  trwającemu w Bibliotece Festiwalowi Ogrodowych Inspiracji.

Tematyka konferencji skierowana była do fachowców zajmujących się tą tematyka, a także studentów SGGW i uczniów techników rolniczo – ogrodniczych ze specjalnością architektura krajobrazu. Zarówno fachowcy, studenci jak i uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką poruszaną na wykładach, o czym świadczy fakt, że w Sali Odczytowej zabrakło miejsc.

Konferencji towarzyszył kiermasz książek o tematyce ogrodniczej i nauk pokrewnych przygotowany przez pracowników CBR.

Cały festiwal trwał niemal tydzień i w tym czasie można było podziwiać wystawę zdjęć z naszego ogrodu.

Wzorowy Ogrodnik

Podczas XVIII Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych 10 września w Gołuchowie koło Kalisza, w pięknej scenerii Zamku Czartoryskich odbyła się gala finałowa Ogólnokrajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik 2016” pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesa Agencji Rynku Rolnego. Nasze Arboretum zostało wyróżnione Dyplomem dla Wzorowego Ogrodnika w kategorii „specjalne”.

Międzynarodowa konferencja ISU

W 2018 roku odbył się w Polsce zjazd Międzynarodowego Towarzystwa Bylinowego (Internationale Stauden-Union, ISU), którego działalność przyczynia się do poszerzania asortymentu produkowanych bylin i rozwijania rynku tych roślin. Przy okazji wizyty w naszym kraju uczestnicy spotkania pod nazwą ISU Summer Days zwiedzili kilka miejsc związanych z uprawą bądź kolekcjonowaniem bylin.

Oprócz Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz będącego jego filią Arboretum w Wojsławicach, gdzie wręczono tegoroczne ISU Awards, uczestnicy Letnich Dni ISU zwiedzili 4 szkółki, w których produkowane są byliny w tym nasze Arboretum. Było to dla nas ogromnym wyróżnieniem, tym bardziej, że następnym razem ta konferencja odwiedzi nasz kraj dopiero po 20 latach!

Rok w ogrodzie

W roku 2018 oraz w 2020 r. gościliśmy Marka Jezierskiego z Programu “Rok w ogrodzie”.

Podczas pierwszej wizyty, która odbyła się latem 2018 został nakręcony odcinek całkowicie dedykowany Arboretum Trojanów (S1E73). Przy następnej okazji dokręcane były jesienne materiały wykorzystane w późniejszych odcinkach ( S2E1040, s2E1047).


Sezon 1 odcinek 73 – dostępny na platformie TVP VOD

Sezon 2 odcinek 1040 – dostępny na platformie TVP VOD

Sezon 2 odcinek 1047 – dostępny na platformie TVP VOD

Forgotten Fields Farm

W 2021roku braliśmy udział w Projekcie “ Forgotten Fields Farm” prowadzonym przez Fundację Amaro kładącej nacisk na zachowanie bioróżnorodności w naszych gospodarstwach.

Na prośbę Instytutu ZPiTN ( Instytut Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych) opracowaliśmy listę roślin kulinarnych i kwiatów jadalnych oraz zaprojektowaliśmy i zgromadziliśmy około 200 roślin kulinarnych w celu zapełnienia 30 kwaterek ziołowych dla Pana Modesta Amaro ( jako pierwszy w Polsce otrzymał gwiazdkę Michelin dla Atelier Amaro ). Projekt wykorzystuje naszą wiedzą o aspektach jadalnych, leczniczych i estetycznych równocześnie z podziałem praktycznym na rośliny zimujące i niezimujące.

Współpracujemy też ze specjalistami w danej dziedzinie, jak np. pani Marzena Bąkowska z Arboretum Trojanów, która pomogła nam w stworzeniu zielnika – mamy obecnie ponad 200 indeksów na 30 inspektach.” Wojciech Modest Amaro – Farm dining z misją – Ludzie – Foodservice24.pl

Współpraca z WODR

W lipcu 2023 roku gościliśmy uczestników wyjazdu szkoleniowego organizowanego przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Hasłem przewodnim spotkania były „Innowacyjne rozwiązania w hodowli roślin ogrodniczych”. Mieliśmy przyjemność prowadzić wykłady dla zainteresowanych, a ich kameralny i interaktywny charakter bardzo przypadł naszym słuchaczom do gustu.W niedalekiej przyszłości planujemy powtórzyć tego typu wydarzenie.

 

Prelekcja w Afloparku

W maju 2023 r. na zaproszenie Aflopark w Pabianicach wystąpiliśmy z wykładem o możliwym wykorzystaniu roślin ogrodowych kulinarnie i leczniczo.